Children of Peace

Lapset Rauhan olivat Ylä Kanadan Quaker lahko johdolla David Willson, joka tunnetaan myös nimellä "Davidites", joka erottaa sodan aikana 1812 alkaen Yonge Street kuukausikokouksessa mitä nyt Newmarket, Ontario, ja muutti Willson n maatila. Heidän viimeinen palvelu pidettiin Sharon temppelissä vuonna 1889.

Välillä 1825 ja 1832, useita rakennuksia rakennettiin tilalla, joista merkittävin on Sharon temppeli, arkkitehtoninen symboli näkemyksensä perustuvan yhteiskunnan arvoihin rauhan, tasa-arvon ja sosiaalisen oikeudenmukaisuuden, joka on nyt osa on ulkoilmamuseo, joka oli vuonna 1990 nimetty National Historic Site of Canada.

He olivat "tavallinen folk", entinen kveekarit ilman musiikin perinnettä, joka lähti luomaan ensimmäinen siviili bändi Kanadassa ja rakentaa ensimmäinen urut Ontariossa. He rakensivat koristeellinen temppeli kerätä rahaa köyhille, ja rakensi maakunnan ensimmäinen suojaa kodittomille. Vuoteen 1851, Sharon temppeli oli kaikkein vauras maatalouden ratkaisun maakunnassa. He ottivat johtavan aseman järjestämisestä maakunnan ensimmäinen osuuskunta, Farmers 'Aitta, ja avasi maakunnan ensimmäinen Osuuspankki. Kautta tukea William Lyon Mackenzie; ja varmistamalla vaalit sekä "isien vastuullisen hallituksen", Robert Baldwin ja Louis LaFontaine, ne ollut keskeinen rooli kehityksessä demokratian Kanadassa.

Children of Peace

Ryhmä on ensisijaisesti liittyy yhteisö Hope East Gwillimbury, York alue, Ontariossa, jossa he rakensivat kokouksessa taloja ja temppeli. He olivat kuitenkin aktiivisia läpi vanhan "kotiseutu" ja erityisesti Torontossa. Vaikka he eivät koskaan numeroitu yli 350 jäsentä, uudistaminen poliitikko ja Rebellion johtaja William Lyon Mackenzie totesi "ne antavat runsaasti todisteita, sekä niiden kylässä ja heidän kappelit, että verrattain, suuria saavutuksia voidaan toteuttaa muutamalla kun yhdistää voimavaransa ja sitkeästi tapojaan. "

Temppeli rakennettiin vuosina 1825 ja 1831. Se on rakennettu vuonna jäljitelmä Salomonin temppelin ja Uuden Jerusalemin kuvattu Ilmestys 21, ja käytetty kerran kuukaudessa kerätä almuja köyhille; kaksi muuta kokousta taloja kylässä "Hope" käytettiin säännöllisesti sunnuntaipalveluslakia. Lapset Rauhan paettuaan julma ja piittaamaton Englanti faarao, nähnyt itsensä uudeksi israelilaiset menetti erämaassa Upper Canada; täällä he rakentaa Jumalan valtakunta periaatteeseen hyväntekeväisyyteen. Kylä "Hope" oli heidän uuden Jerusalemin, keskipiste Jumalan valtakuntaa maan päällä.

Johto

Johtaja tässä ryhmässä oli David Willson, joka syntyi Presbyterian vanhempien New Yorkin osavaltiossa vuonna 1778 ja muuttivat Kanadaan 1801. Hän liittyi Quakers, joista hänen vaimonsa oli jäsenenä, mutta hänen ministeriö hylkäsi kun hän alkoi saarnata alussa sota 1812. Willson oli erityisen huolissaan ottamaan seuran rauha todistus ", josta George Fox jätti, ja nosta se niin korkea, että kaikki maan valtakunnat pitäisi nähdä se." Hän liittyi enemmistö kveekarit elävät Yonge Street, mukaan lukien Master Builder temppelin ja kokous- taloja, Ebenezer Doan. Doan n maalaistalo ja ulos rakennuksista nyt kantaa Sharon temppelin museon perustein. Samuel Hughes, toinen johtava jäsen, ollut suuri rooli kehittämisessä Farmers 'Aitta, ja uudistus politiikassa.

Kylä Hope ja sen yhteistyöhön talouden

Vuonna 1828, William Lyon Mackenzie vieraili Hope ensimmäistä kertaa, kuvailee sitä "kylä koostuu noin neljäkymmentä tai viisikymmentä huomattavan siisti, puhdas asuntojen; mutta mitä antaa kaikkein säätämästä vaikutus on, komea hiljattain rakennettu temppeli, joka on rakennettu lähes huipulla mäki, ja on nyt lähes valmis. Se on tarkoitettu julkisen palvonta, ja on rakennettu jonkin verran tapaan Salomonin temppelin. Uusi kirkko tai kappeli Lapset Rauhan on varmasti lasketaan innostaa katsojan hämmästyneenä; sen mitat - sen arkkitehtuuri - sen tilanne - ovat kaikki niin satunnaisia. "konsolidointi Children of Peace yhdessä kylässä, Hope, oli mukana niiden hyväksymistä osuuskunnan talouden. Kautta osuuskunta markkinointi, perustaminen Osuuspankin, ja maa-osuusjärjestelmä, Children of Peace kaikki tuli vauras viljelijöille aikana, jolloin uusien viljelijöiden usein epäonnistunut. Lapset Rauhan eivät koskaan yhteisöllinen kuten monet muut uudet uskonnolliset liikkeet sitten itämistä Yhdysvalloissa. Lapset Rauhan katsottu kaupan välttämättä moraalinen teko; myymään vehnän he eivät olleet huolissaan yksinkertaisesti saada "korkeimman markkinahinnan." Koska ne eivät tarvitse laskea voittoa, logiikka kauppavaihtoaan perustui moraalisiin periaatteisiin, ei taloudellisia. David Willson kehotti jäseniä hänen lahko ei tinkiä lainkaan, vaan etsivät kiinteää hintaa, joka edustaa omiin tarpeisiinsa, ei korkeimpaan määrään markkinoilla kantaisi.

Pian he suorittaneet temppeli ja alkoi kerätä almuja siellä, jäsenet Lapset Rauhan valitti, että jäljellä käyttämättömien Charity rahasto oli "menetys edun tukkivan ja hyväntahtoisuus ja tekee rahaa hyödytön kuin misers" myymälä. "Lapset Rauha alkoi käyttää samaa rahaston lahjoja hyväntekeväisyyttä sekä jäsenille lainoja. Ne jäsenet, jotka lainattu Charity rahastosta maksetut korot, muuttaen rahastosta lahjoitusvarat edelleen hyväntekeväisyyteen kuin tänään yhteisön Foundations. Koska he kontrolloi lainan prosessi itse, he eivät voi varmistaa, että ehdot olivat hallittavissa, että kukaan ei saanut luottoa, ja että pääoman palautukseen jäi joustava vaikeina aikoina. Jäsenet Children of Peace otti päärooli samanlainen osakeyhtiö, maatalousyrittäjien Aitta, Kanadan ensimmäinen viljelijöiden osuuskunta, joka alkoi myös tarjota jäsenille lainoja tällä kaudella.

Poliittinen vaikuttaminen

Vaikka innostunut visioita tasa-arvo, lapset rauhan asui itsevaltainen siirtomaa. Ne inspiroi muita uudisasukkaat taistella demokratian harva "Reform Movement" ja pettyneitä viljelijöiden ja kauppiaiden. David Willson oli pitkään aktiivinen poliittinen hahmo. Hän oli esimerkiksi ehdotti "Yleinen sopimus edustajat" järjestettiin helmikuussa 1834 ehdokkaita neljä ridings kreivikunnassa York. Tämä oli perusta, jolle Kanadan liiton seuran pystytettiin; nämä ehdokkaat vaadittiin pantata etukäteen taistella demokraattisen uudistuksen alusta parlamentissa. David Willson oli pääpuhujana ennen yleissopimuksen ja "hän puhui kokouksessa suurella voimalla ja vaikutus".

William Lyon Mackenzie oli valittu edustaja heidän ratsastus, ja oli lopulta yrittää kaataa hallituksen kapina 1837. Jotkut lapset Rauhan, mukaan lukien Willson pojat ja poika-in-law, osallistui. Tapahtumat ja seuraukset kapina ovat hyvin tiedossa: kahakka Montgomery Tavern, roikkuu Samuel Lount, Lord Durham Mietintö, poliittista uudistusta ja vastuullisen hallituksen. Vähemmän tunnettua on puuduttavan vankilassa ankarissa talviolosuhteissa kesti monet kapinalliset. Poissa pitkiä työpäiviä, monet vangit veistetty pieni, koristeellinen laatikoita kuin esittelee heidän perheilleen. Laatikot memorialize ystäviä hävisi taistelun, ja ilmaista uhmakas vaativat vapautta ja demokratiaa. He olivat ainoa lohtu niille, jotka oli leski, tai joiden aviomiehet pysyi vankilassa; esimerkiksi David Willson tytär, raskaana Mary Willson Doan, kirjoitti miehensä vankilaan haluaa "sinun olisi sallittua tulla pikku kotiin", tunnustaa todellisuus, ja haluavat "laatikko" hänen vielä syntymätön lapsi. Että lapsi, David Willson Doan, syntyi kaksitoista päivä jälkeen kirje kirjoitettiin. Charles Doan pysyi vankilassa vielä viisi kuukautta.

Seuraavat kapina, Children of Peace vastustanut Oranialaisveljeskunta väkivallan harjoittamista demokraattisten uudistusten. Monet jäsenet osallistuivat "Durham Meeting" vuonna 1838, jossa Oranialaisveljeskunta hyökkäsi väkeä seurojen ja nujakka, nuori 19 vuotta vanha jäsen Children of Peace, David Leppard, kuoli kun iski Rock temppeliinsä. Leppard kuolema tuli kokoontumispaikka uudistusmielisille koko maakunnassa. Kaikki tiesivät kuka oli vastuussa hänen kuolemastaan. Sheriffi, William Jarvis oli egged on Oranialaisveljeskunta, ja George Duggan Jr., Toronto Alderman ja Oranialaisveljeskunta järjestäjä oli suunnattu väkijoukko. Vielä ei pidätettiin. Ei ollut tutkinnan kuolemaan. Ja kukaan ei voinut toivoa oikeudenmukaisuuden kun Sheriff itse - yksi yhteistyössä syytetty - vastasi poiminta valamiesten tutkimuspaikassa.

1840-luvulla, Willson jatkoi yhdessä liberaaliryhmän; hän oli esimerkiksi kampanja johtaja alueella sekä Robert Baldwin ja Louis LaFontaine, "isät Vastuullinen hallitus" ja valittiin ensimmäisen kerran pääministerit maakunnassa. Se oli Children of Peace joka varmistaa vaalien Montrealin asianajaja Louis LaFontaine niitä edustaville Ylä Kanadassa. Willson väitti, että tämä oli tilaisuus, kuten hän sanoi, "osoittaaksemme puolueeton suhteessa Kanadan kansan Ala maakunnassa." Tässä, Willson ilmentää selvää kanadalainen identiteetti, joka voitti erot kielen ja uskonnon. Se oli näky Kanadan kansalaisuus, joka oli lopulta onnistunut, koska LaFontaine valittiin vuonna 4. Riding of York. Myöhemmin he valittiin Baldwin heidän ratsastus. Bändi Children of Peace oli tuttu näky Baldwinin kampanja rallit. Vuonna 1844 he pitivät kampanja ralli Baldwin samanaikaisesti valaistuksen temppeli. Yli 3000 ihmistä osallistui, tapahtuma, joka auttoi lopettamaan hallituskauden Oranialaisveljeskunta vaaliväkivaltaa.

Uskonnollista elämää

Kokous talot

Useimmat kokouksen lasten huoneet Rauhan ovat johtuvan rakennusmestari Ebenezer Doan.

Ensimmäinen kokous talo Children of Peace rakennettiin vuonna 1819 David Willson maatilalla. Se oli neliö, neljäkymmentä jalat kummallekin puolelle, ja kuusitoista jalkaa korkea. Yhdellä Coates elinten asennettu vuonna 1820, rakennus osti enemmän suosittu nimi, Music Hall.

Ylivoimaisesti tunnetuin rakennustensa oli temppeli, nyt kansallinen historiallinen paikka. Templen suunnittelu perustuu löyhästi kuvaus Salomonin temppelin löytyy 1 Kings, luku 6 ja Uuden Jerusalemin kuvattu Ilmestyskirjassa 21. Rakennus jälkeisestä Willson sai näyn, jossa hän oli nimeltään "Voit ornamentti Christian Church kaikki Israelin kunnia. " Valmistellaan olisi alkanut vuonna 1822, ja varsinaiset rakennustyöt välillä käydään 1825 ja 1831. symbolinen seitsemäs vuosi vietiin rakentaa "Ark" sen keskellä. Rakennus oli kolme kerrosta korkea; ensimmäinen oli auditorio, rakennettu ilman saarnatuoli, ja toisessa kerroksessa oli muusikon galleria pääsee kaareva portaikko, "Jaakobin tikapuut." Temppeli käytettiin vain kerran kuukaudessa almuja kokoelma, jälleen jouluna, ja kaksi erityistä "valaistus" seremonioita, jossa sen 2952 lasit asetettiin hehkuen.

David Willson n tutkimus tehtiin syyskuussa 1829. Sen ulkoa pylväikkö ja kaaret voidaan nähdä temppeli "nurinpäin". Se oli myös nimitystä "laskenta talo" ja oli epäilemättä virassa, johon Willson kirjoitti useita kirjoja, ja toimi "viljelijän Aitta."

Toinen kokous Talo oli kolme kertaa suurempi ensin. Sen suunnittelu perustui David Willson tutkimuksessa. Rakentaminen alkoi vuonna 1834 ja valmistui vuonna 1842. Rakennus oli 100 jalkaa. Pitkä 50 jalkaa. Leveä ympäröi pylväikkö pilarit. Tämä rakennus oli maalattu vaalean keltainen ja vihreä pinnoitteet, ja oli suuri yläkerran sapatti koulujen, ja bändi harjoituksia. Suurin osa rakennuksen jota käytettiin palveluja.

Teologia

Koska sivuhaara Society of Friends, Children of Peace jaettu eniten Quaker usko, varsinkin omaatuntoa Jumalan läsnäolossa jokaisessa ihmisessä. Kuten Quakers, he harjoittivat spontaani ministeriön ja karttoi "palkkalainen papiston." David Willson oli siis koskaan niiden maksamiin ministeri, ja hän ei koskaan itse asiassa tuli temppelin aikana kuukausittain almuja seremonia siellä. Kuten Quakers, he hylkäsi myös kirjallisia uskonnosta tai testit uskon: "Meillä ei ole kirjallista uskonnosta, ja siksi meillä ei ole kuva riidellä noin, tai kirjaimellinen sääntö puolustaa, vastustamme ketään, vaan kaikille."

Willson kuitenkin saivat "vaikutelmia mieli", visioita kutsuvan häntä "ornamentti kristillisen kirkon kanssa Israelin kunnia." Hän tulkitsi tämän puhelun jälleenrakentaa Salomonin temppelin uudeksi Jerusalem. 1830-luvun aikana, hänen saarna tuli vuosituhannen vaihtumiseen, profetoi tuleminen Messias, joka olisi kaataa Britannian imperiumi ja perustaa Jumalan valtakunnan maan päällä. Hän näki hänen pieni ryhmä uudeksi israelilaiset menetti erämaassa Upper Canada, joka uusi Messias olisi tullut johtaa.

Kun kapina 1837, lahko menetti paljon enemmän erottuva teologinen ominaisuuksia, jotka on merkitty sen alkuvaiheessa.

Musiikki

Niistä protestantti ehdokkuutta, kveekarit olivat erillisiä niiden hylkäämisen musiikin palvontaan. Ne väittivät, että seurakuntalaulua oli tyhjä muoto, ja siten palvottiin hiljaisuudessa kunnes joku siirrettiin spontaani ministeriö. David Willson sitä vastoin alkoi "laulaa ministeriö" jo 1811. Hän piti musiikin yksi osa ministeriön, spontaani ilmaus Jumalan sanan. Hän oli ylpeillä, "En koskaan toista yksi viestinnän kahdesti, eikä laulaa yksi vanha virsi jumalanpalveluksissa: leipää taivaasta on meidän paljon - laskeva armoteoista." Jatkuva tuotannon uusia laulun sanoja, kuten mannaa taivaasta, "koostuivat tilaisuuden mukaan, jona ne laulettiin." Nämä virsiä, lopulta numerointi tuhansia, kirjattiin erityinen "Book of Sacred Record" tallennettu salainen lokero Arc keskellä temppeli. Alussa ja lopussa kunkin jumalanpalvelukseen, Willson olisi "luki" hymni, rivi riviltä, ​​joka sitten laulaa takaisin kuoro, ja sitten seurakunta. Vuori ulos virsiä oli perinteinen laulu tyyliin 18-luvulla, kun virsi kirjoja olivat kalliita ja harvinaisia. Laulut laulettiin cappella, mikä hidastaa, improvisoituja laulaa jossa jokainen laulaja annettiin koristella sävelet kuin hän näki sopivaksi.

Monet kveekarit jotka liittyivät lasten Rauhan olivat taitavia käsityöläisiä, mutta Quaker "todistus" on yksinkertaisuudessaan lannistunut niitä käsittää taiteen; koristelu minkäänlaisia ​​pidettiin hieman, mutta merkki ylpeyttä. Niinpä, kun David Willson visio käski hänen "ornamentti kirkko kaikki Israelin kunnian," lahko piti kääntyä ulkopuoliselle, Richard Coates, opastusta. Coates, Britannian entinen armeijan Bandmaster, kohdistuu valtava vaikutus taidetta ja musiikkia, jolla Lapset rauhan tuli tunnetuksi ulkopuolella yhteisönsä. Coates tilasi Lapset rauhan rakentaa ensimmäinen niiden elinten sanoi, itse asiassa, on ensimmäinen rakennettu Ontario; se istui koholla alustan ensimmäisessä kokouksessa talon. Tämä oli "tynnyri elin", itse asiassa, suuri soittorasia pelataan kääntämällä kahvaa. Se on siten mahdollisesti myös ensimmäinen musiikin äänitys tehdään Kanadassa.

Se oli tällä kertaa, että Coates antoi oppitunteja lapsille Rauha alkeet musiikkiesityksen, opetus jäsenet kuinka pelata välineitä torvisoittokunta. Yhtye istui alustan, jonka urut pelataan. Hän myös maalasi "symbolinen koristeet sisätilojen temppelin Sharon," ja maalattu bannerit että he kantoivat edessä heidän kulkueita. Hän järjesti myös kuoro "neitsyet". Säestyksen antamat kuoro, bändi ja elimet oli suurelta osin vastuussa mainetta tai kunniattomuus joka kertynyt Children of Peace. Yksi anglikaaninen pappismies naapurimaissa Thornhill scathingly kuvattu niitä alussa 1830: "Kuningas Daavid usein menee kaukana, jotta valistamiseen ihmiset muiden mustien hänen musiikkia ja kaunopuheisuuden ... Hän ei koskaan toimii kyseisissä uskonnollinen errantry ilman että niiden mukana hänen neitsyet, kuusi lukumäärältään, valitaan naaraiden hänen perheensä, heidän ylivoimainen ääniä. Nämä neitsyet kuljetetaan samaan vaunuun itsensä kanssa, jonka yli on markiisi, suojata ne inclemency sää, ja alkaen hiostava säteiltä. Yhdessä muiden vaunujen seurata niin paljon nuoria, jotka muodostavat säestys neitoja, ja turpoavat hymnit ja hosannahs jonka laulu ja instrumentaalimusiikkia. Muissa vaunun kuljetetaan ... heidän soittimia ... Hän ei koskaan ei houkutella suuri kokoontuminen ihmisiä ... musiikkia pyhästä bändi pidetään utelias, ja kummajainen hänen tavalla, ja hänen tuomitsee Perustettu kirkon ja hallituksen, hyväksyy monet. "

Vuonna 1846, lapset Rauhan palkkasi Daniel Cory, musiikinopettaja Boston, opettaa heille ääneen laulua tyyli valtavirtaan, ja Willson tuotti kolme kirjaa virsiä jäsenille.

Suurin elinten rakennettu Coates oli näppäimistö urut valmistuivat vuonna 1848 toisen kokouksen talon. Urut vastusti takaseinä toisen kokouksen talon välillä takaovet. Se seisoo noin neljätoista jalkaa korkea, sijaitsee vaikuttavassa asiassa koottu kolme tornia; edessä on kolme puoli-piireissä kullattu nuken putkien piilottaa puinen putkiston sisällä. Urut on manuaalinen 49-note suora mekaaninen näppäimistö, neljä drawstops, ja 200 puinen savukaasujen putkia neljä riveissä. Manuaalinen palkeet pumpataan vasemmalta puolelta.

Sharon Silver Band syntyi sen jälkeen kun joukko hopea välineitä hankittiin Bostonissa maineikkain $ 1500 1860. Bandleaders olivat Jesse Doan ja 1866 hänen veljenpoikansa John Doan Graham. He käyttivät sininen univormut ja toisinaan ilmestyi järven Simcoe höyrylaivat ja Torontossa.

Koulut ja koulutus

Pian sen jälkeen he erotettu Society of Friends vuonna 1812, lapset Rauhan vakiinnuttaneet ensimmäinen koulu; sisäoppilaitos opettanut William Reid, "mies enemmän kuin tavallinen äly" kanssa "erinomainen Englanti koulutus." Yksi Willson ensimmäinen kirjoja oli "Oppitunti of Instruction", lukija konsernin erottuva uskomuksia tässä koulussa. Koulu oli lopulta tunnetaan nimellä "naispuolinen toimielin" jälkeen se siirrettiin Sharon. Päivä koulu tytöille ja pojille avattiin myös. Sisäoppilaitos oli majoitettu kaksikerroksinen "Square House" David Willson ja hänen vaimonsa Phebe kuin talonmiesten. Sisäoppilaitoksessa tytöille oli parraslaitaa yhteisö, ja nuoret tytöt muodostunut lahko kuoro. Day School lopulta muutti neljäsosaa toisessa kerroksessa toisen kokouksen talon.

Liukeneminen

1851 edustaa apogeum yhteisö Hope. Osuuskunnan talous, heidän huolensa hyväntekeväisyyteen ja yhtäläinen vauraus kaikkien, heidät vauraimmista maatalousväestön koko maakunnassa; huomattavia maatilat nyt siroteltu ympäröivään maisemaan. Poliittista vaikutusvaltaansa oli huipussaan, syvä pitkäaikaiset siteet sekä Baldwin ja LaFontaine. Mutta ikä otti veronsa kylän patriarkka David Willson, nyt hänen Seitsemänkymmentäluvun; hän voisi epäilemättä katsoa ylpeänä klo saavutuksia eliniän, mutta olisi myös tunnustettava, että uskonnollinen yhteisö nyt yleisesti tunnetaan hänen nimensä, "Davidites", kulkisi hänen kanssaan. Hän pysyi heidän ainoa ministeri kuolemaansa asti vuonna 1866 niiden määrä hitaasti vähenemässä. Willson poika, John David Willson, johti lapset Rauhan jälkeen, lukeminen isänsä saarna n ikääntymisen seurakunnalle. Ministerit muissa kirkko vähitellen kutsuttiin saarnaamaan heidän kokouksessa taloa. Vuonna 1876, ne sisällytetty "hyväntekeväisyys yhteiskunta." Vuonna 1889, kuoleman jälkeen Willson pojat, ryhmä lakkasi olemasta, ja temppeli annettiin pudota rauniot. Viimeinen palvelu pidettiin temppelissä vuonna 1889. hylättyjen temppeli osti Yorkin Pioneerin ja historiallinen yhdistys vuonna 1917, ja kunnostettu, joten se on yksi varhaisimmista esimerkkejä historiallisen säilyttäminen Kanadassa. Temppeli on nyt kansallinen historiallinen alue ja museo sekä kansallinen rauhanmuistomerkki Site. Sivusto on kokoelma kunnostettu rakennusten ja näyttää edelläkävijä esineistöä ja historiallinen liittyvät erät lahko.

(0)
(0)
Edellinen artikkeli St Vapahtajan RC High School
Seuraava artikkeli York Oyj Raitiotiet

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha