Etelä-Afrikan 2000 kesäolympialaisissa

Etelä-Afrikka kilpaili kesäolympialaisissa 2000 Sydneyssä, Australiassa.

Etelä-Afrikkalainen Airways oli yksi heidän Boeing 747-300s erityisesti maalattu sateenkaaren väreissä kuljettaa Etelä-Afrikkalainen olympiajoukkueessa Sydney. Lentokone hellästi puhuttu Ndizani.

Mitalistit

 Hopea

  • Hestrie Cloete Yleisurheilu, naisten korkeushyppy
  • Terence Parkin Uinti, miesten 200 m rintauinti

 Pronssi

  • Llewellyn Herbert Yleisurheilu, miesten 400 metrin aitajuoksu
  • Frantz Kruger Yleisurheilu, Miesten kiekonheitto
  • Penny Heyns Uinti, naisten 100 metrin rintauinti

Tulokset Lajeittain

Jousiammunta

Etelä-Afrikka palasi kaksi jousimiehet, oli kilpaillut neljä vuotta aiemmin. Jälleen Lewis oli maan ainoa voitto.

Yleisurheilu

Miesten Kilpailu

Miesten 100 m

  • Matthew Quinn

Miesten 400 m

  • Hendrick Mokganyetsi
  • Arnaud Malherbe

Miesten 800 m

  • Johan Botha
  • Hezekiel Sepeng
  • Werner Botha

Miesten 110 m aitajuoksu

  • Shaun Bownes

Miesten 400 m aitajuoksu

  • Llewellyn Herbert
  • Alwyn Myburgh

Miesten 4x400 m

  • Werner Botha, Llewellyn Herbert, Arnaud Malherbe, Hendrick Mokganyetsi, Alwyn Myburgh, Hezekiel Sepeng

Miesten 1500 m pyörätuolilla

  • Ernst van Dyk

Miesten kuulantyöntö

  • Janus Robberts
  • Burger Lambrechts
  • Karel Potgieter

Miesten Discus

  • Frantz Kruger
  • Frits Potgieter

Miesten keihäänheitto

  • Ali Al-Jadani

Miesten Kolmiloikka

  • Salem Al-Ahmadi

Miesten Pole Vault

  • Okkert Brits

Miesten maraton

  • Hendrick Ramaala
  • Josia Thugwane
  • Johannes Maremane

Naisten Kilpailu

Naisten 400 m

  • Heide Seyerling

Naisten 10000 metrin

  • Elana Meyer

Naisten korkeushyppy

  • Hestrie Cloete

Naisten Pole Vault

  • Elmarie Gerryts

Naisten Marathon

  • Colleen De Reuck

Baseball

Etelä-Afrikan ensiesiintyminen olympia baseball turnaus johti viime sijan. Baseball joukkue sijoittui alustavan kierroksen 1-6 ennätys on menettänyt 10 kulkee vähintään neljä kertaa. Ainoa joukkue, että Etelä-Afrikka voitti oli Alankomaissa.

Miesten:

  • Tunnustelut
  • Team Roster

Nyrkkeily

Miesten 48 kg

  • Phumzile Matyhila
    • Kierros 1 Bye
    • Kierros 2 Lost Suleiman Wanjau Bilali Kenian

Miesten 57 kg

  • Jeffrey Mathebula
    • Kierros 1 Hylätty Nouzeddine Medjehoud Algerian
    • Kierros 2 Lost Bekzat Sattarhanov Kazakstanin

Miesten 81 kg

  • Danie Venter
    • Kierros 1 Hylätty Ihab Al-Youssefin Syyrian
    • Kierros 2 Lost Gurcharan Singh Intian

Kanootti / kajakki

Ratamelonta

Miesten Kilpailu

Miesten Kayak Singles 500 m

  • Alan van Coller

Miesten Kayak Singles 1000 m

  • Alan van Coller
Naisten Kilpailu

Naisten Kayak Singles 500 m

  • Ruth Nortje

Pyöräily

Cross Country Mountain Bike

Naisten Mountain Bike

  • Erica Lynn Green

Maantiepyöräily

Miesten Road Race

  • David George
  • Robert Owen Hunter

Miesten 1 km aika-ajo

  • Garen Bloch

Jalkapallo

Miesten joukkuekilpailu

  • Alkuerät
  • Puolivälierät
  • Team Roster

Jääkiekko

Naisten Kilpailu

  • Eliminoitu Group D
  • Luokittelu Ottelun
  • Luokittelu Ottelun
  • Joukkueen pelaajat:

Nykyaikainen viisiottelu

Naisten:

  • Karina Gerber 4617 pistettä

Purjehdus

Miesten Single Handed Jolla

  • Ian Ainslie

Avoin Laser

  • Gareth Blanckenberg

Uinti

Miesten 50 metrin vapaauinti

  • Brendon Dedekindin
  • Roland Schoeman

Miesten 100 m Freestyle

  • Roland Schoeman

Miesten 200 m Freestyle

  • Ryk Neethling

Miesten 400 m Freestyle

  • Ryk Neethling

Miesten 1500 m vapaauinti

  • Ryk Neethling

Miesten 100 metrin perhonen

  • Theo Verster

Miesten 200 metrin perhonen

  • Theo Verster

Miesten 100 metrin rintauinti

  • Brett Petersen
  • Terence Parkin

Miesten 200 metrin rintauinti

  • Terence Parkin

Miesten 100 metrin selkäuinti,

  • Simon Thirsk

Miesten 200 metrin selkäuinti,

  • Simon Thirsk

Miesten 200 metrin sekauinti

  • Terence Parkin
  • Theo Verster

Miesten 400 m sekauinti

  • Terence Parkin

Miesten 4x100 metrin vapaauinti

  • Roland Schoeman, Brendon Dedekindin, Nicholas Folker, Terence Parkin

Miesten 4x100 metrin sekauinti

  • Simon Thirsk, Brett Petersen, Theo Verster, Nicholas Folker

Naisten 50 m vapaauinti

  • Helene Muller

Naisten 100 m Freestyle

  • Helene Muller

Naisten 200 m Freestyle

  • Helene Muller

Naisten 100 metrin perhonen

  • Mandy Loots
  • Renate du Plessis

Naisten 200 metrin perhonen

  • Mandy Loots

Naisten 100 metrin rintauinti

  • Penny Heyns
  • Sarah Poewe

Naisten 200 metrin rintauinti

  • Sarah Poewe
  • Penny Heyns

Naisten 100 metrin selkäuinti,

  • Charlene Wittstock

Naisten 200 metrin selkäuinti,

  • Irina Raevskaia

Naisten 4x100 metrin Medley

  • Mandy Loots, Helene Muller, Sarah Poewe, Charlene Wittstock

Taekwondo

Miesten yli 80 kg:

  • Donald Ravenscroft

Triatlon

Miesten Yksittäiset Kilpailu:

  • Conrad Stoltz 1: 50: 24,39

Naisten Yksittäiset Kilpailu:

  • Lizel Moore 2: 08: 18.19
(0)
(0)
Edellinen artikkeli Wapack Trail
Seuraava artikkeli Vaihe-potkut ohjaimet

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha