Pierre van Hooijdonk

Petrus Ferdinandus Johannes "Pierre" van Hooijdonk on eläkkeellä hollantilainen kansainvälinen jalkapalloilija, joka pelasi kuin hyökkääjä. Hänellä oli loitsuja kanssa seurat eri puolilla Eurooppaa, jossa hän oli tuottelias maalintekijä. Van Hooijdonk oli rajattu 46 kertaa Hollannin maajoukkue, pisteytys 21 maalia, ja pelasi 1998 FIFA World Cup, Euro 2000 ja Euro 2004. Hän oli tunnettu hänen näyttäviä ilmaiseksi potkuja.

Van Hooijdonk syntyi Steenbergen. Marokon biologinen isänsä jätti Van Hooijdonk äiti ennen hänen syntymäänsä. Hän varttui pienessä kylässä lähellä Steenbergen nimetty Welberg. Pelatessaan yhdessä SC Welberg nuorten joukkueet Van Hooijdonk perehtyi jalkapallo. Hänen suosikki joukkue oli NAC Breda ja hän oli jo katsomassa pelinsä nuorena. Kun hän oli 11-vuotias hän osallistui lahjakkuuksia avoimilla päivänä joukkue ja hän vaikuttunut NAC partiolaiset. Häntä pyydettiin liittymään NAC, jotka hän teki ja soitti lähinnä oikeus keskikenttäpelaaja. Kun hän oli 14 hän oli kertonut hän ei ollut tarpeeksi hyvä NAC ja hän vaihtoi amatööri puolelle. Täällä hän vaihtoi hyökkääjä asentoon ja hän pelaa viisi vuotta joukkue, joista viimeiset kaksi vuodenaikaa heidän ensimmäinen joukkue.

Kuten RBC oli edessään taloudellisia ongelmia näinä päivinä he joutuivat käyttämään nuorten pelaajien nopeammin kuin muut joukkueet ja 1988-89 kausi Van Hooijdonk tuotiin korvikkeena muutaman kerran ja pian teki kolme maalia, mikä johti enemmän esiintymisiä koko kauden. Koska RBC tärkein hyökkääjä kärsi vahinkoa Van Hooijdonk pelattiin lähes koko toisen puoliskon kauden, pisteytys yhteensä kuusi maalia 32 otteluissa. Hän allekirjoitti ensimmäisen sopimuksen ja hänen lopullinen läpimurto tapahtui seuraavalla kaudella, jossa hän tuli keskeinen toimija joukkue, pisteytys 27 kertaa 37 otteluissa. Useat joukkueet osoittivat kiinnostusta ja NAC Breda oli yksi joukkuetta. Van Hooijdonk ei epäröinyt ja allekirjoitettu sopimus joukkue hän tuki lapsena.

Club ura

NAC

NAC maksetaan 4 guldeneissa Van Hooijdonk, pelaaja jonka he olivat lähettäneet pois kun hän pelasi nuoruudessaan joukkueet. Palaavat klo NAC antoi hänelle hyvä olo ja hän oli päättänyt näyttää heille, mitä hän kykeni. Van Hooijdonk onnistui hänen tavoitteensa ja sijoitettiin yhteensä 81 maalia neljä vuodenaikaa, jossa hän soitti 115 otteluissa. Hän auttoi joukkue voittaa ylennyksen Eredivisie vuonna 1993. Hänen viime kauden klubilla, joulukuussa 1994, hän oli kutsuttu Alankomaissa ensimmäistä kertaa urallaan. Hän asetti pisteytys putkesta 11 Eredivisie ottelunsa. Ei paljon myöhemmin, vuonna 1994-95 talven taukoa, Celtic tarjosi hänelle sopimusta ja teki sopimuksen NAC häntä liittymään niihin välittömästi, jonka hän hyväksyi.

Kelttiläinen

Van Hooijdonk teki Celtic debyytti 11 päivänä tammikuuta 1995 liigan ottelussa Hearts Hampden Park. Iso hyökkääjä teki heti vaikutuksen hänen uusi joukkue pisteyttämällä upea aukko tavoite. Valitettavasti Hearts jatkoi tasaamiseksi ja Loppulukemat 1-1. Kuitenkin Van Hooijdonk ratkaistaan ​​nopeasti Celtic ja hänestä tuli hetkessä suosikki faneja. Kun Van Hooijdonk saapui Celtic he eivät olleet voittaneet yhtään palkinnot kuuteen vuoteen. Kuitenkin Van Hooijdonk Celtic voitti Skotlannin Cupin heti ja Van Hooijdonk oli ainoa maalintekijä lopullisessa vastaan ​​Airdire toukokuussa 1995. Seuraavalla kaudella, 1995-96, näki Van Hooijdonk maksamattomien muodossa Celtic. Hän teki 32 maalia, joista 26 on liigan joka näki hänen lopettaa paras maalintekijä. Erityisen huomattava oli Van Hooijdonk n kyvykkyys on pisteytys vapaa potkuja. Vaikka Van Hooijdonk tavoitteet ja houkutteleva jalkapallo on pelattu johtaja Tommy Burns "puolella, Celtic vielä päättynyt kausi ilman hopean. Van Hooijdonk n viime kauden Celtic, 1996-97, oli onneton aika niin pelaaja ja seura. Rivi Celtic puheenjohtaja / omistaja, Fergus McCann, olisi huonontua läpi vuoden ja sen seurauksena hän usein päätyi korvike penkillä. Johtaja Hollannin maajoukkueen Guus Hiddink kertoi hänelle hän ei valita maajoukkueeseen niin kauan kuin hän ei ollut säännöllistä ensimmäinen joukkuepelaaja Celtic.

Yhteensä Van Hooijdonk teki 52 tavoitteet Celtic 84 esiintymisiä. Lopulta hän jätti Celtic yli palkka riita loppupuolella 1996-97 kausi, jonka mukaan maineikkain £ 7000 viikossa nousua hän oli tarjottu voisi olla "tarpeeksi hyvä asunnottomien" elää ", mutta ei kansainvälisen hyökkääjä . " Hän jatkoi liittyä Nottingham Forest Kaupan arvo jopa £ 4,5 miljoonaa.

Nottingham Forest

Van Hooijdonk saapui Forest olivat syvässä putoaminen ongelmia, kamppailee säilyttääkseen asemansa Premier League. Hän debytoi Forestin 1-1 vastaan ​​Blackburn 11. maaliskuuta 1997. Toiveena oli saapuminen van Hooijdonk olisi kick-aloittaa Survival, mutta hän teki vain yhden maalin hänen kahdeksan peliä niille, jotka kaudella. Vaikka vain yksi niistä peleistä oli kadonnut, muut seitsemän vedettiin ja Forest olivat taka. Hän heti lupasi hänen tulevaisuudessa auttamaan seuran takaisin asemansa. Seuraavalla kaudella oli täydellinen menestys, niin hänelle ja Forest. Forest voitti ja edistäminen kilpailukykyinen liiga, van Hooijdonk pisteytys 34 tavoitteet ja rakentaa hyvä kumppanuus vieruskaverilleen Kevin Campbell, joka sijoitettiin 23 kertaa. Hän oli säännöllisesti Hollannin maajoukkueen, ja nimettiin Alankomaiden joukkue vuoden 1998 FIFA World Cup Ranskassa, jossa hän teki korvikkeena ottelussa Etelä-Koreaa vastaan.

MM-kisojen jälkeen oli lopettanut hän huomasi, että luvattu vahvistaminen Forest joukkue, jotta ne voivat selviytyä takaisin Premier League ei ilmi, todellakin, että hänen lakko kumppani Campbell oli myyty Trabzonspor varten £ 2.5m. Seura oli myös ilmoittanut, että skotti Gemmill pudotettiin ensimmäinen joukkue kieltäytyä allekirjoittamasta uutta sopimusta, ja että klubi kapteeni ja terassi sankari Colin Cooper oltiin saa poistua joukkueen edistettävä rinnalla niitä palkinnonsaajaa, Middlesbrough. Van Hooijdonk pyysi siirtoa. Klubin uudet omistajat kieltäytyi. Van Hooijdonk ilmoitti kerrottu aiemmin, että hän voisi jättää seuran lopussa 1997/98 kausi, jos hän niin halusi, että hän tunsi pettänyt klubin omistajia, jotka eivät olleet lupauksiaan hänelle suhteen vahvistaminen joukkue, ja että hän tunsi hän ei voinut enää pelata hänen työnantajille. Hänen työnantajille, epätoivoisesti hyökkääjä, kielsi häntä olemaan siirto-luetteloidaan uudelleen, joten van Hooijdonk ilmoitti aikomuksestaan ​​lakko. Hän piti kunnossa kouluttamalla hänen entisen seuran NAC Breda. Koska hänen käytös Van Hooijdonk saanut kritiikkiä sekä faneilta ja hänen joukkuetoverinsa, ei vähiten Steve Stone ja johtaja Dave Bassett. Klubi kieltäytyi kuunnella tarjouksia hänelle, koska he tarvitsivat alkuun hyökkääjä ja pattitilanne kesti vuoteen marraskuun alussa, kun hän, ymmärtämättä, että hän ei ollut valinnanvaraa, päätti palata. Tällä kertaa joukkue oli jälleen putoaminen pulassa ollessa häntäpäähän ilman voita yhdeksässä pelejä, joilla hyökkääjä olisi auttanut. Hän pelasi satunnaisesti välillä sitten ja kauden päätteeksi, päihitti Dave Bassett ja Steve Stone. Hän teki 6 maalia hänen 19 alkaa Premier League, mukaan lukien hänen ensimmäisen maalin hänen Kolmas peli selkänsä Forestin -alueen paikalliskamppailua Derby County, auttaa heitä tasapeliin. Halpamainen jälkeen tämä tavoite useimmat hänen joukkuetoverinsa kieltäytyi juhlia hänen vierellään, sen sijaan menossa Scot Gemmill, mies, joka keskitti pallon hänelle. Hän myös saivat viime hetken kotiin taajuuskorjain vastaan ​​kilpailijat Liverpool kanssa tavaramerkki vapaapotkun, joka suojasi Forestin ylpeä lyömätön kotiin ajaa heitä vastaan, joka juontaa juurensa 1980-luvulle. Metsä päättyi 1998/99 Premier League kausi pohja ja olivat taka.

Benfica

Lopussa 1998/99 kaudella hän palasi Alankomaihin kanssa Vitesse Arnhem on £ 3,5 siirtyminen jatkaa uraansa jälkeen ja teki paljon vakuuttaa hänen kriitikot hänen maalitapahtuman kyvyt kun hän auttoi Arnhem joukkue UEFA kuppi paikalle 25 maalia yhden kauden. Hän myös palasi Hollannin maajoukkueen tällä kaudella. Van Hooijdonk sitten allekirjoitti kolmen vuoden sopimuksen Benfica vuonna 2000, jossa hän liittyi kanssa yksi entisen Celtic FC "Kolme kaverusta" Jorge Cadete. Lopulta hän vain soitti yhden kauden heille 19 tavoitteita. Benfica hän kohtasi samat rakenteelliset ongelmat kuin hän kohtasi Nottingham Forest ja joukkue kolmella eri johtajat koko kauden. Uusi puheenjohtaja klubilla ollut usko Van Hooijdonk ja hän asettaa takaisin heidän toinen joukkue. Benfica suunnittelivat myydä hänet toiseen ulkomaisen seuran, mutta kaikki Van Hooijdonk halusi palata kotimaahansa. Lopussa 2000/01 kausi, hän allekirjoitti hänen neljäs Hollannin joukkue, Feyenoord Rotterdam.

Feyenoord

Ollessaan Feyenoord, hän on aina muistettava hänen vapaapotku kyvyt ja hänen kiinteä osa UEFA Cupin 2001-02 voitto. Hän teki kaksi maalia lopullinen ja hänen esityksiä auttoi Feyenoord voittaa Freiburg, Rangers, PSV Eindhoven, Inter Milan ja Borussia Dortmund.

Fenerbahçe

Koskaan yksi asettua, van Hooijdonk liittyi Fenerbahçe SK alussa 2003-04 kausi, jossa hän esiintyi 52 pelejä Turkin klubin ja teki 32 tavoitteita. Hän sai lempinimen Aziz Pierre fanit. Hän kantoi numero 17, sama määrä että hän kuluneet maajoukkueen. Hän voitti Super Lig otsikko 2003-04 ja uudelleen seuraavana vuonna 2004-05 kanssa Fenerbahçe.

Lopullinen vuotta

Vuoden 2005 puolivälissä, hän allekirjoitti taas hänen entinen seura, NAC, pelaa 17 pelejä, mutta teki vain 5 maalia. Talvella siirto ikkunan 2005/06 kausi, hän allekirjoitti toisen entinen seura, Feyenoord, jossa hän teki 8 maalia 37 esiintymisiä. 17 päivänä lokakuuta 2006 Van Hooijdonk ilmoitti jäävänsä eläkkeelle lopussa kaudella 2006-07. 13. toukokuuta 2007 hänet lopulta pelasi lopullinen ammatillinen ottelussa jälkeen piirtää Feyenoord vastaan ​​FC Groningen play-off, pelannut 550 peliä korkein runkosarjan 18 vuodenaikaa ammattilaisjalkapalloilun.

Petoksen uhriksi

Kerrottiin 29. toukokuuta 2008, että van Hooijdonk oli petoksen uhriksi ja oli menettänyt £ 2000000 huijaus, johon osallistui hänet investoimalla Kiinan tekstiilialan yritys, joka ei ollut olemassa. Hollannin poliisi sanoi huijaus oli arvoinen "useita miljoonia euroja".

Asiantuntija

Van Hooijdonk on tällä hetkellä osa asiantuntija joukkue Alankomaiden maksutelevision lähetystoiminnan Eredivisie Liveen.

Saavutukset

  • Scottish Cup: 1994-95
  • Championship: 1997-98
  • UEFA Cup: 2001-02
  • Süper Lig: 2003-04, 2004-05

Muokkaa Tilastot

Klubi

(0)
(0)
Edellinen artikkeli Luostari San Salvador de Oña
Seuraava artikkeli Slik Toxik

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha