Vinny Del Negro

Vincent Joseph "Vinny" Del Negro on eläkkeellä amerikkalainen koripalloilija. Hän oli päävalmentaja NBA: n Chicago Bulls vuodesta 2008 vuoteen 2010, ja Los Angeles Clippers vuodesta 2010 vuoteen 2013. Del Negro on tällä hetkellä analyytikko NBA TV.

Aikainen elämä

Del Negro syntyi 9. elokuuta 1966 Springfield, Massachusetts. Hänen isänsä, Vince, oli kaksi kertaa junior college All-American, ja opetti poikansa pelata koripalloa nuorena. Vinny teki yliopistojoukkue koripallojoukkue aikana hänen fuksi vuoden Cathedral High School. Hän kiinnitti Dennis Kinne, koripallo valmentaja Suffield Academy, joka suostutteli hänet osallistumaan Suffield Academy jotta hän voisi pelata koripalloa heille. Vinny johti Suffield Academy kahteen New England mestaruutta. Hän teki 1116 pistettä, tulossa Suffield Akatemian kaikkien aikojen johtava maalintekijä.

Pelasi urallaan

Del Negro pelasi Jim Valvano North Carolina State University. Kuten vanhempi, hänet valittiin All-Atlantic Coast Conference joukkueen jälkeen keskimäärin 15,9 pistettä, 3,6 syöttöä ja 4,9 levypalloa per peli. Hänen nuorempi kausi, Del Negro johti wolfpack vuoden 1987 ACC Tournament mestaruus ja nimettiin turnauksen MVP.

Del Negro oli valinnut Sacramento Kings kanssa 29. pick vuoden 1988 NBA Draft. Hän pelata kaksi vuodenaikaa siellä ennen lähtöä Italiaan ja Benetton Treviso vielä kahdella vuodella.

Palattuaan NBA, Del Negro pelasi San Antonio Spurs seuraavan kuuden vuoden aikana. Vuoden 1999 alussa hän pelasi neljä peliä Italiassa TeamSystemin Bologna, ennen allekirjoittamista kanssa Milwaukee Bucks, jossa hän pelasi 1998-99 ja 1999-2000 vuodenaikoina. Del Negro kaupattiin Golden State Warriors kolmen joukkueen paljon, että mukana myös Cleveland Cavaliers kesäkuussa 2000. Tammikuussa 2001 hänet kaupattiin Phoenix Suns, ja oli kaupattiin Los Angeles Clippers kolmen joukkue käsitellä kanssa Orlando Magic marraskuussa, vaikka hän ei koskaan pelata niitä, ja myöhemmin eläkkeellä.

Del Negro ura tilastot keskimäärin 9,1 pistettä, 2,3 levypalloa ja 3,2 syöttöä per peli, ammuttaessa 47,5% pellolta ja 84,0% vapaasta-heittää linja.

Valmennus ura

Del Negro työskenteli radio kommentaattorina Phoenix Suns ennen ylennettiin johtaja pelaaja henkilöstön Suns vuonna 2006. Vuonna 2007, Suns ylensi hänet asemaa Assistant General Manager.

9. kesäkuuta 2008 useita tiedotusvälineiden ilmoitti Del Negro olivat sopineet tullut uusi päävalmentaja Chicago Bulls. Hän tuli suosikki työpaikkaa entinen Bulls "valmentaja Doug Collins veti nimensä huomioon.

Kaksi päivää myöhemmin, Del Negro oli virallisesti käyttöön uusi päävalmentaja Bulls, korvaa Jim Boylan ja 17: ntenä päävalmentaja Bulls "historiassa.

Del Negro päättynyt hänen ensimmäinen kausi päävalmentajana Chicago Bulls kanssa 41-41 ennätys, riittää seitsemäs siemen itäisen konferenssin. Bulls pelataan seitsemän pelin sarja vastaan ​​Boston Celtics, jossa neljä ylityöt pelejä yhteensä ennätykselliset seitsemän ylitöitä kausia, ennen menettää.

Del Negro päättynyt hänen toinen kausi päävalmentajana Chicago Bulls kanssa 41-41 ennätys, riittää kahdeksas siemenen itäisen konferenssin. Bulls menetti paras seitsemästä-sarjan viidessä pelejä vastaan ​​Cleveland Cavaliers.

Bulls ilmoitti Del Negro erottamista touko 4, 2010.

6. heinäkuuta 2010, useita sarjan lähteet vahvistivat, että Del Negro tulisi seuraava päävalmentaja Los Angeles Clippers. Lopussa Del Negro ensimmäinen kausi kanssa Clippers, Clippers viimeistelty kirjaa 32-50, puuttuvat pudotuspeleissä. Huolimatta puuttuu pudotuspeleissä, Clippers ei ole NBA Rookie of the Year, Blake Griffin. Del Negro ja Clippers seurataan tämän keskinkertainen kaudella ostamalla All-Star kohta vartija Chris Paul ja viimeistely viides läntisen konferenssin kanssa kirjaa 40-26, yhden pelin ujo divisioonan johtava Los Angeles Lakers. Clippers eteni toiselle kierrokselle pudotuspeleissä vasta toinen kerta, koska he muuttivat Los Angeles vuonna 1984.

Vuotta myöhemmin, Del Negro johti Clippers parhaan kauden pelisarjan 43-vuotisen historian aikana. Clippers lovinen franchising-ennätys 17-pelin voittoputki, mukaan lukien täydellinen 16-0 merkki joulukuussa. He voittivat franchising-ennätys 56 pelejä, heidän ensimmäinen 50-win kausi koskaan, sekä heidän ensimmäiset Tyynenmeren Division otsikko. Otsikon oli clinched voitettuaan Lakers 7. huhtikuuta, joka myös valmistunut kauden lakaista niiden Crosstown kilpailijoita 4-0. Franchising ollut lakaisut Lakers vuodesta 1974-75, kun Clippers olivat Buffalo Braves. Se oli myös ensimmäinen kerta 20 vuotta 1992-93, että Clippers voitti kauden sarja vastaan ​​Lakers. Kuitenkin, Clippers hävisi ensimmäisellä kierroksella pudotuspeleissä on Memphis Grizzlies, 4-2, voitettuaan kaksi ensimmäistä peliä.

21. toukokuuta 2013 ilmoitettiin, että Clippers ei uudistaa Del Negro sopimusta jälkeen sen päättymistä lopussa kesäkuussa. Välillä kauden aikana, hän kritisoitiin hänen pelaaja kierrosta. Del Negro oli 128-102 runkosarjan ennätys kolmen kauden seuran kanssa, ja his.557 voittavan prosenttiosuus oli korkein Joukkueen historia. Hän oli vasta toinen valmentaja jättää Clippers voittavan ennätys. Kuitenkin suuri osa seuran menestys hyvitettiin Paul ja Griffin. Mukaan Yahoo! Sports ja CBSSports.com, Paul, joka oli määrä tulla vapaa agentti offseason, ei tukenut Del Negro paluuta. Del Negro tuntui, että Paavali oli "paljon sanoa-niin" joukkueessa päätösten ja Clippers omistaja Donald Sterling sanoi hän tarvitsi tuettava joukkueen tähtipelaajia. Paavali järkyttynyt, että hän oli syytetään, ja Clippers myöhemmin kiisti pelaaja osallistuminen valmennukseen päätöksessä.

Henkilökohtainen

Del Negro on Italian syntyperä. Hänen isänsä, Vince, pelannut koripalloa yliopiston Kentuckyn alle legendaarinen valmentaja Adolf Rupp.

Valmennus ennätys

(0)
(0)
Edellinen artikkeli STS-116

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha