Yale Club New York City

Koordinaatit: 40 ° 45'14 "N 73 ° 58'39" W / 40,754019 ° N 73,977524 ° W / 40,754019; -73,977524

Yale Club New York City, yleisesti kutsutaan Yale Club, on yksityinen klubi Keski-Manhattan, New York City, New York, Yhdysvallat. Sen jäsenyys on rajoitettu lähes kokonaan alumnien ja tiedekunnan Yalen yliopistossa. Kanssa klubitalo, joka käsittää 22 tarinoita ja maailmanlaajuinen jäsenyys yli 11000, se on suurin yksityinen klubitalo maailmassa. Se pidetään eliitin 1% kaikista yksityisten kerhojen maailmassa vuoteen Platinum Club of America.

Kerhotalo

Klubi sijaitsee 50 Vanderbilt Avenue, risteyksessä Itä 44th Street, vastapäätä Vanderbilt Avenue päässä Grand Central Terminal ja MetLife Building. Neljä muuta seurat sidoksissa Ivy League yliopistojen on klubitalojen lähiympäristöön: Harvard Club of New Yorkin, Princeton Club New Yorkin, Penn Club New Yorkissa, ja Cornell Club. Naapurustossa on myös samanlainen seurat ole sidoksissa yliopistojen, kuten New York Yacht Club ja University Club of New York, sekä lippulaivoilla Brooks Brothers, J. Press, ja Paul Stuart, joka perinteisesti katettu mailasarja .

22-kerroksinen klubitalo sisältää kolme ruokailu tilat, kolme baaria, juhlatilat jopa 500 hengelle, 140 huonetta, kirjasto, urheilullinen keskus, ja parturi, muiden mukavuuksien lisäksi. Sydän Klubitalo on pääaulassa, suuri huone, jossa korkea, koristeellinen katto ja puupaneloidut seinät vuorattu takka ja muotokuvia viiden Yale koulutettuja Yhdysvaltain presidentit, jotka kaikki ovat tai olivat jäseniä Yale Club: William Howard Taft; Gerald R. Fordin; George H. W. Bush; Bill Clinton; ja George W. Bush. Ulkopuolella lounge edellä pääportaikossa roikkuu haudan muotokuva Elihun Yale Francis Edwin Elwell.

Historia

Juuret klubin tavoittaa takaisin 1868 ja perusta Vanhan Yale Alumni ry New Yorkissa. Vastauksena yhdistyksen halu pysyvä klubitalo, se perustettiin virallisesti Yale Club vuonna 1897. Yksi incorporators oli senaattori Chauncey Depew, jonka muotokuva Sveitsin-syntynyt amerikkalainen taiteilija Adolfo Müller-Ury maalattu vuonna 1890 jumittuu rakennuksessa. Ensimmäinen presidentti Yale Club oli asianajaja Thomas Thacher perustaja Simpson, Thacher & amp; Bartlett. Ensimmäinen Klubitalo oli vuokrattu Brownstone 17 East 26th Street. Sen jälkeen, vuonna 1901, seura rakennettu ja avasi uuden, kaksitoista-tarina klubitalo 30 West 44th Street, joka nykyään asuu Penn Club New York.

Nykyinen Klubitalo avattiin kesäkuussa 1915 arkkitehti ja Yale alumni James Gamble Rogers. Se oli pitkälti maksettu kerätyt rahat tai myötävaikuttanut presidentti George C. Ide Brooklyn. Se tarkoituksellisesti sijaitsi aivan nurkkaan, jossa Yale alumni Nathan Hale hirtettiin Britannian armeijan vakoilusta aikana Amerikan vallankumous. Tänään, sivuston Hale teloituksen on kiistetty.

Mukaan Ken Burns dokumentti kielto, Yale Club pystyi varastoida tarpeeksi viina nähdä klubia kumotaan kielto vuonna 1933.

Jäsenyys

Ollakseen vaalikelpoinen jäsenyyden, ehdokkaan on oltava alumni, tiedekunnan jäsen, tai kokopäiväinen opiskelijat Yalen yliopiston. Klubi tarjoaa myös perintö jäsenyydet mistään Yale-sidoksissa jäsenen lapset ja lapsenlapset. Klubi lähettää kuukausittain uutiskirjeen kaikille jäsenille.

Yale College ei sallinut naisten jäseniksi vasta 1969 Vaimot jäsenten oli jopa tulla seuran kautta erillinen sisäänkäynti, ja eivät saaneet saada paljon klubitalo. Kun Yale avattiin naisille kuitenkin, klubi nopeasti perässä 30. heinäkuuta 1969 vaikka klubi ei avata sen baari, ruokasali, tai urheilutiloissa naisille vuoteen 1974 ja ei avaa uima-allas naisille vuoteen 1987. Nyt kuitenkin, naiset muodostavat suuren prosenttiosuuden klubin jäsenyyden.

Kolme muuta, pienemmät seurat ovat myös residenssissä Yale Club: Dartmouth Club, Virginia Club, ja Delta Kappa Epsilon Club. Jäsenet näiden muiden seurojen on sama pääsy klubitalo ja sen tilat jäseniksi Yalen Club itse.

Mukaan kirja julkaistu klubin 1997 satavuotisjuhla jäsenet tuolloin mukana George HW Bush, Hillary Clinton, Bill Clinton, Gerald Ford, John Kerry ja George Pataki. Muun muassa olivat arkkitehti Cesar Pelli ja kirjailija David McCullough. Tänään, Yale Club on yli 11.000 jäsentä maailmanlaajuisesti.

Viimeaikaiset tapahtumat

Pukukoodi

Heinäkuussa 1999, Yale Club tuli ensimmäinen New Yorkin Ivy League yliopiston seurat muuttaa pukukoodi liiketoiminnan rento, liikkua joka järkyttää joitakin jäseniä ja otettiin vastaan ​​kohtelias halveksien muiden seurojen. Tänään, pukeutumisesta pysyy Business Casual, paitsi urheilutiloissa. Syksyllä 2012, seura alkoi sallia denim pidettäväksi kirjastossa, Grill Room, ja kattoterassilla kesäisin, mutta missään muualla, kunhan se on "siisti, puhdas, ja hyvässä kunnossa . "

Heisman palkinto

Terrori-iskun jälkeen syyskuun 11. 2001 heisman palkinto, perinteisesti esitetty Downtown Athletic Club, esiteltiin Yalen Club vuosina 2002 ja 2003. 2002 voittaja oli pelinrakentaja Carson Palmer USC troijalaisia, ja 2003 voittaja oli pelinrakentaja Jason White yliopiston Oklahoma Sooners. Ennen kahden heisman palkinto seremonioita, YK-palkittu Trophy itse oli esillä Yalen Clubin aula, reunustaa muotokuvia Yalen kaksi Heisman voittajaa, pää Larry Kelley ja tukimies Clint Frank.

Populaarikulttuurissa

  • Kolmannessa luvussa 1925 romaani Kultahattu, F. Scott Fitzgerald, kertoja, Nick Carraway, mainitsee, että hän "otti illallinen yleensä Yalen Club", kun kuvataan hänen elämänsä osakemeklari New Yorkissa.
  • F. Scott Fitzgerald 1926 novellin Rich Boy, päähenkilö, Anson Hunter, on jäsenenä Yalen Club ja viettää paljon aikaa siellä, vaikka kukaan muu ei siellä. Hän myös asuu klubilla tilapäisesti kesällä.
  • Hänen viikoittain sarakkeessa otsikolla "My Turn", kirjailija John O'Hara kerran valitti: "Jos Yale oli antanut minulle määrin, olisin voinut liittynyt Yale Club, jossa ruoka on melko hyvä, kirjasto on runsaasti ja rauhallista, sijainti kätevä, ja voisin mennä sinne kun minusta tuntui kuin se ilman sponging pois ystäviä. Heillä on myös hauskannäköinen solmio. " O'Hara valitti hänen puute Yalen tutkinnon niin usein, että hänen ystävänsä Ernest Hemingway vitsaili, että kokoelman tulisi ottaa jopa lähettää O'Hara Yalen.
  • Frank Mankiewicz kuvattu John Lindsay kuin "vain populistinen historiassa joka pelaa squashia Yalen Club."
  • Vuonna 1991 romaani American Psycho, Bret Easton Ellis, Patrick Bateman nousee käyttää vessassa lounaalla Yalen Club, jossa hänen harmikseen hän huomaa, että hänen työtoveri Luis Carruthers on rakastunut häneen. Luku on otsikoitu "Yalen Club."
  • Vuonna 5. kausi episodi CBS tv komediasarja Murphy Brown nimeltään "Muna ja minä", kun kertoessaan tapahtumista, jotka johtivat George HW Bush kieltäminen Murphy Brown Valkoisesta talosta, kollega Jim Dial mainitsee "valitettava tapaus höyrysauna Yalen Club."
  • Vuonna Mikään ei voi pitää meidät yhteen, kahdeksas romaani Gossip Girl sarjan Cecily von Ziegesar, Blair Waldorf asuu Yale Club lyhyen aikaa ja pitää hänen valmistumisen osapuoli siellä.
  • On 17 huhtikuu 2008 episodi Comedy Centralin Daily Show, kun taas kommentoi "Elitist vaino," kirjeenvaihtaja ja Yale alumni John Hodgman julisti, "Niin elitistinen itseäni, olen saanut tarpeekseni! Tai kuten sanomme Yale Club, "Ça suffit! '"
  • Vuonna Baz Luhrmann n 2013 elokuva The Great Gatsby, Nick Carraway ja Tom Buchanan molemmat kuuluvat Yalen Club ja ovat matkalla sinne junalla Long Island kun Tom vie Nick tavata hänen rakastajattarensa, Myrtle. Myöhemmin, Nick opines että Myrtle riehakas puolue oli "parempi kuin Yalen Club."
  • Yale Club mainitaan Law & amp; Tilaa useita jaksoja yli sarjan kaksikymmentä vuotta aikavälillä.
(0)
(0)
Edellinen artikkeli Phani Sarma
Seuraava artikkeli Runcorn East rautatieasema

Aiheeseen Liittyvät Artikkelit

Kommentit - 0

Ei kommentteja

Lisääkommentti

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Merkkiä jäljellä: 3000
captcha